RADOSTNÝ  DOMOV

www.radostnydomov.cz

najdete nás na Facebooku: vesely.domov.58

vzahrade.jpg

Připravujeme projekt komunitního bydlení - 12 apartmánů se zaměřením na ekologii, ekonomii, kulturní vyžití i sociální výpomoc.

Poměr soukromých a sdílených prostor a ploch bude přibližně 1:1.

Zájemci se mohou předběžně hlásit na naší kontaktní stránce. Právě probíhá výběr nejvhodnější lokality v okolí města České Budějovice. Představení projektu veřejnosti plánujeme na leden 2021. První pracovní schůzka zájemců se uskutečnila 24.února 2021.

Jedná se o přízemní bytový objekt se zahrádkami u každého bytu, ve formě tzv. cohousingu. Nabízí zdravé, levné a kulturní bydlení, včetně sociální péče.

Cohousing nabízí bydlení nejen seniorům, ale i studentům, začínajícím rodinám, matkám samoživitelkám, umělcům, vědcům, pěstitelům atd.

Návrh společného vybavení: klubovna s knihovnou a domácím kinem, jídelna, herna a sauna, masérna, pec, sklad, internetové připojení, baterie fotovoltaických panelů s úložištěm elektřiny a dobíjecí stanicí pro elektrokola a elektroauto, retence dešťové vody, úprava šedé vody, rekuperace tepla z vody, smart ovládání a zabezpečení, kompostér, dílna, zookoutek...

 

E4200040.JPG

Často kladené otázky: Jak se bydlí v takové kolektivní usedlosti v době, kdy hrozí nákaza koronavirem?

Kdo se chce izolovat, bydlí izolovaně, nevyužívá společná zařízení a společně sdílené prostory. Kdo se však chce bavit a přátelit, baví se. K dispozici jsou dobrovolné testy, a pokud náhodou někdo má příznaky či onemocní, je v karanténě a je o něho všestranně postaráno. Necítí se odstrčený. Vše se zde řídí zákony maximální soběstačnosti, takže není nutné vycházet na ulici. Děti se mohou učit společně. Je dbáno na zvýšená hygienická opatření a častější dezinfekci. Posiluje se pocit zodpovědnosti za sebe, za přátele a za celý areál. Strava je uzpůsobena potřebě posílení imunity - jde  o vyšší příjem přírodních vitamínů, cvičení a otužování. Důležitý je pozitivní přístup k životu.

Jak se mohu stát členem této komunity?

Jsou tři fáze  - příznivce, žadatel a člen. Příznivce se může připojit k naší skupině na facebooku a podporovat ji svými příspěvky. Žadatel musí komunitě něco nabídnout a komunita to musí přijmout (práci, pozemek, peníze apod.). Členem se stáváte tehdy, když získáte práva bydlení k alespoň jednomu apartmánu v našem Radostném domově.

Z čeho budou domy postaveny, v jaké technologii?

Protože se bude jednat o tzv. zdravé, zelené, přírodní domy, plánuje se stavba z přírodních materiálů tradiční technologií (cihla, kámen, dřevo, vápno, ovčí vata). Moderní technologie budou využity v oblasti vytápění, větrání, vodního hospodářství, elektroniky a recyklace materiálů.

Pokud máte zájem o více informací, napište nám na adresu "Kontakt".

strechy domky.jpg

DDSS

DOMEČKOVÝ DOMOV PRO SPOKOJENÉ SENIORY

 

Všichni budeme jednou staří. Nároky na život a možnosti se nám změní. Náš pohyb bude objektivně omezen. Kvalita našeho bydlení ale nemusí být mizerná!


Jednotlivé domečky mají cca 25 m2 užitné plochy a mohou sloužit jako bezbariérové, přechodné či trvalé ubytování pro 1 – 2 osoby s plným komfortem. Stavba nabízí plně vybavený byt 1+1, 1+0 nebo 2+0.
Domečky budou budovány jako nízkoenergetické, s důrazem na maximální úspory energií a vody. Měly by demonstrovat, jak lze zdravě a úsporně bydlet.

Inteligentním řešením větrání a stínění je možné měrnou potřebu tepla snížit až k 20 kWh/m2 a dosáhnout ukazatelů pro pasivní domy. Projekt je plně opakovatelný, s řadou individuálních modifikací. Provoz v cílovém stavu by měl dosáhnout:

- 50 % úspory energií (oproti klasickému řešení dle ČSN)

- 50 % úspory pitné vody

- 50 % úspory potravin (přímé pěstování a sklad produktů)

- 50 % úspory produkce odpadů (separace a recyklace).

Celý projekt je veden snahou o originální, ale vkusné architektonické a urbanistické řešení zapadající do kontextu okolí a je doprovázen uplatněním originálních výtvarných prvků, především barevného skla. Každý domeček bude něčím ozvláštněn, podle přání obyvatel. Podle zájmu si může každý vyzdobit svůj domeček podle vlastní představy (struktury a barevnost omítek).

Zahrada bude budována jako rekreační, bio, s malou vodní nádrží. Jsou zde pěstovány a nabízeny bylinky a léčivé rostliny. Zahrada je domovem drobných živočichů. To vše přispívá k psychickému i tělesnému zdraví obyvatel.

     

Obzvlášť starší lidé jistě ocení možnost mít svůj úsporný domeček v pěkném prostředí s malou zahrádkou, s tradičními sousedskými vztahy, s nízkými náklady na provoz a vytápění.  Soustředění domků do areálu jim zajistí potřebný dohled, nutné služby a bezpečí.

Z domečků je sestavena celá vesnička, s vlastní malou návsí a parkovištěm. V jednom z domečků bude bydlet správce – pečovatel. Další domeček bude sloužit pro společné aktivity a stravování – s využitím myšlenek společného bydlení co-housing.

Zájemci se budou moci i na jednu noc ubytovat a zkusit si spánek ve zdravém domě, se zdravou čerstvou snídaní získanou přímo z přírodní zahrady.

Máte zájem? Kontaktujte nás. Vesnička se začne v jižních Čechách realizovat, pokud nás bude minimálně 10.